Znalezienie porządnego fotela biurowego lub gamingowego dla osoby wysokiej może stać się nie lada wyzwaniem. Wysokie osoby muszą wziąć pod uwagę swoją wysokość tułowia, długość nóg oraz w wielu przypadkach ponadprzeciętną wagę i pod kątem tych czynników dobrać odpowiedni fotel, który będzie pasował wymiarami, wytrzymałością oraz będzie ergonomiczny – zapewniający zdrową pozycję odciążającą kręgosłup.

Fotel dla wysokiej osoby
Fotel dla wysokiej osoby

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić przy zakupie fotela dla osoby wysokiej jest wysokość oparcia. Nie trzeba mieć szczególnej wyobraźni, aby stwierdzić, że w przypadku osoby o słusznym wzroście siedzącej na standardowym fotelu oparcie kończy się mniej więcej w połowie łopatek. Tradycyjny fotel nie zapewni odpowiedniego odciążenia kręgosłupa, a osoba korzystająca będzie wiecznie czuć dyskomfort oraz brak odprężenia. Rozwiązaniem problemu wybór fotela o niestandardowej, przedłużanej wysokości oparcia. Dodatkowym atutem będzie funkcja regulacji w pionie.

Bardzo dobrze, jeśli fotel będzie wyposażony w zagłówek z regulacją. Owa funkcja pozwoli na idealne dopasowanie wysokości oparcia pod indywidualnym kątem użytkownika. Istotne jest aby zagłówek był regulowany, a nie tylko sztywno umiejscowiony. Poniżej prezentujemy propozycje foteli dla wysokich z zagłówkiem:

Niektóre fotele biurowe dla wysokich oraz większość lepszych foteli dla graczy (z nazwy i wyglądu, świetnie się sprawdzają jako wygodne fotele biurowe) są najczęściej specjalnie profilowane w celu podtrzymania poszczególnych odcinków kręgosłupa oraz przy okazji uzyskania efektownego wyglądu. Szczególnie istotne dla wysokich osób jest aby miały dodatkowe poduszki w odcinku lędźwiowym, ponieważ osoby wysokie mają dłuższe tułowie i dodatkowe poduszki sprawią, iż wsparcie lędźwiowe będzie na odpowiednim poziomie.

Podłokietniki z regulowaną wysokością w pionie są również istotną cechą, którą powinien mieć fotel dla wysokiej osoby. Jest to wręcz konieczne, ponieważ standardowa wysokość podłokietników jest niedostosowana dla osoby od dłuższych kończynach. Efektem tego jest iż, osoba chcąca oprzeć łokcie na podłokietniku automatycznie chowa głowę w ramiona, gdyż barki są za wysoko.

Wybrane fotele posiadają możliwość regulacji podłokietników aż w czterech płaszczyznach:

  • w górę – w dół
  • odległość od siedziska
  • odległość od oparcia
  • kąt odchylenia podłokietnika

Głębokość siedziska jest również jednym z czynników, przy wyborze fotela dla większej osoby. Zazwyczaj udo jest większe niż przeciętnie, dlatego siedzisko odpowiedniego fotela powinno zmieścić przynajmniej jedną trzecią uda. Wymiary foteli i ich poszczególnych elementów są podawane na stronach producentów lub w sklepach internetowych.

Ostatnim czynnikiem, o którym trzeba wspomnieć jest cena. Specyficzne wymagania osób wysokich powoduje, że fotele powstałe z myślą o nich są dodatkowo wyposażone lub też po prostu większych gabarytów. Nie trudno zapewne zgadnąć, że wraz z wymaganiami rośnie cena takich krzeseł. Uważam jednak, iż jest to inwestycja, której warto dokonać. Dobry fotel z pewnością zapewni nam wygodę, komfort i zdrowie przez kilka ładnych lat. Na zdrowiu nie warto oszczędzać.

Jedną z lepszych propozycji są fotele renomowanej firmy DXRacer z serii King Series, które powstały specjalnie z myślą o osobach wysokich. Jego konstrukcja jest wytrzymała, zrobiona z metalu, posiada ładnie wyprofilowane, wysokie oparcie z poduszkami. Z pewnością jest to dobra propozycja dla osoby, gotowej przeznaczyć na ten cel prawie 2000 zł, ale dobre markowe fotele tyle (niestety) kosztują. Fotel prezentuje się bardzo dobrze, co można zobaczyć poniżej:

A Wy na jaki fotel się zdecydowaliście? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Podzielcie się z nami w komentarzach poniżej.