Czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące foteli dla graczy.

Ile kosztują fotele dla graczy?

Widełki cenowe na fotele gamingowe są dość szerokie, ponieważ krzesła dostępne na rynku mogą kosztować od około 200 zł do sporo powyżej tysiąca. Powodem takiego rozbicia cen jest zróżnicowana funkcjonalność, jakość oraz możliwości jakie oferują konkretne modele foteli. Są na rynku dobre, ergonomiczne fotele i są takie, które mają funkcje masażu czy też wbudowane głośniki.

Szukając fotela dla siebie należy na początku określić budżet jaki na ten cel przeznaczamy oraz określić podstawowe funkcje, których oczekujemy.

Dla osób w jakim wieku przeznaczone są fotele gaminowe?

Fotele gamingowe przeznaczone są dla osób w każdym wieku. Istnieją fotele przeznaczone specjalnie dla dzieci, ale większość to normalne fotele dla osób dorosłych. Proszę zapoznać się z indywidualnymi zaleceniami producenta poszczególnych modeli dotyczącymi wzrostu i wagi użytkowników.

Jakie korzyści (i czy w ogóle) niosą krzesła gaminowe?

Przede wszystkim zapewniają komfort i wygodę swoim użytkownikom. Krzesła gamingowe zostały zaprojektowane z myślą o wielogodzinnym siedzeniu na nich.

Wiele krzeseł biurowych posiada stonowany i nienachalny wygląd pasujący do środowiska biurowo-biznesowego, ale jednocześnie niestety nie są one przyjazne dla kręgosłupa i nie są prawidłowo przystosowane do długiego siedzenia. Fotele gamingowe natomiast od samego początku powstały z myślą o zdrowiu swoich użytkowników i najczęściej nie są wykonane ze zbyt miękkich, zapadających się materiałów. Śmiało można na nich spędzić wiele godzin w pozycji siedzącej.

Ponad to fotele gamingowe (część z nich) mają wiele innych ciekawych i wyjątkowych cech: o wiele większe możliwości regulacji w wielu płaszczyznach,  funkcje masażu, wbudowane głośniki… itp.

Która marka / producent robi najlepsze fotele?

Wybór najlepszego fotela będzie zależeć głównie od założonego budżetu i funkcji, jakie ma posiadać. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, która marka / producent tworzy najlepsze fotele do grania. Każdy ma indywidualne preferencje i opinie mogą się lekko różnić na ten temat.

Na świecie jednym z najpopularniejszych producentów jest obecnie DXRacer. Fotele tej firmy można zobaczyć oglądając niejeden kanał gamingowy na YouTube czy też Twitch.

Zapoznaj się z rankingiem najlepszych foteli dla graczy poniżej:

SPRAWDŹ: Ranking Foteli Gamingowych

Czy będę lepszym graczem mając fotel gamingowy?

No cóż, fakt posiadania fotela gamingowego może do pewnego stopnia wpłynąć na gameplay, jakość rozrywki i tzw. „skilla”. Oczywiście nie stanie się to jak za pomocą magicznej różdżki, jednak możliwość wygodnego oddawanie się ulubionej rozrywce przy pełnym skupieniu z pewnością pozytywnie wpłynie na ww. elementy.

Dlaczego powinienem kupić fotel dla gracza?

Odpowiedź na to dość często zadawane pytanie można podzielić na kilka części, mianowicie:

Komfort – są one o wiele wygodniejsze od siedzenia na podłodze (grając na konsoli) lub w fotelu biurowym (na pececie). Wystarczy ciut dłuższa sesja grania i już odczuwamy ból i dyskomfort. Zwykłe krzesła biurowe były projektowane pod kątem krótkich aktywności, takich jak pisanie listu czy zjedzenie podwieczorka. Nikt wówczas nie myślał o gamingu. Obecnie nastąpił wybuch popularności gier komputerowych. Trzeba pamiętać też, że po prostu ludzie spędzają w dzisiejszych czasach mnóstwo czasu przed ekranem komputera (nie tylko grając).

Zdrowie – jest bardzo ważne aby wspierać prawidłową postawę i zdrowie kręgosłupa, szyi i dolnej części pleców. Nie mając dobrego, wygodnego fotela, z czasem odczujesz skutki długoterminowego złego wsparcia pleców. Fotele gamingowe „robią robotę” z podpórką lędźwiową.

Wygląd / design – jedną z najlepszych cech foteli jest ich wygląd i styl. Na rynku jest duży wybór modeli, a każdy z nich ma swój unikatowy design. Bardzo często możemy wybierać w różnych konfiguracjach kolorystycznych. Z pewnością znajdziemy coś dla siebie pod kątem własnych preferencji i gustu.

Czy nie jestem za wysoki do takiego fotela?

Fotele dla graczy projektowane są dla osób o różnym wzroście. Większość co prawda jest dostosowana dla osób średniego wzrostu, to jest grupa modeli, która powstała specjalnie z myślą o wysokich użytkownikach.

Nasze zestawienie foteli dla osób wysokich znajdziesz tutaj:

SPRAWDŹ: Fotele Dla Wysokich

Jakie wykończenie fotela wybrać? Skóra czy materiał?

Poszukując dla siebie idealnego fotela gamingowego trzeba będzie zdecydować jaki rodzaj wykończenia / pokrycia chcemy mieć na swoim egzemplarzu. Wyboru trzeba dokonać między: skórą i materiałem. Jeśli chodzi o to, które rozwiązanie jest lepsze to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W obu przypadkach mamy zalety i wady, które przedstawiamy poniżej.

Skóra

Większość foteli na rynku jest pokryta właśnie skórą. Jest to jednak sztuczna skóra, fotele z prawdziwą skórą to naprawdę wyjątki. Oto plusy i minusy: 1. Skóra jest droższa – podobnie jak skórzanymi fotelami samochodowymi, jest to droższa opcja w zakupie.

2. Jest łatwiejsza w utrzymaniu – sztuczna skóra jest bardzo odporna. Jeśli akurat skapnie Ci katchup podczas jedzenia frytek, szybko usuniesz plamę bez najmniejszego śladu.

3. Odczucie „sztuczności” – to moja osobista opinia, ale mam takie odczucie, że skóra nie jest tak naturalna. Trzeba też pamiętać, że podczas upalnych dni skórzany fotel wystawiony na słońce szybko się nagrzeje.

Materiał

Większość foteli na rynku jest pokryta właśnie skórą. Jest to jednak sztuczna skóra, fotele z prawdziwą skórą to naprawdę wyjątki. Oto plusy i minusy: 1. Materiał jest tańszy – fotele wykonane z materiału będą tańsze niż ich skórzane odpowiedniki.

2. Łatwiej się brudzi – trzeba bardzo uważać z wszelkimi płynami i innymi spożywczymi artykułami (np. czekolada). Jeansy też lubią farbować. Utrzymanie w czystości materiałowego fotela nie należy do najłatwiejszych zadań.

3. Jest bardziej naturalna – materiał oddycha i według mnie jest bardziej naturalny i przyjemny w dotyku.

Podsumowując, nie ma jednego rodzaju materiału, który należy bezwzględnie wybierać. Sugeruję podjąć decyzję według własnych preferencji oraz warunków (np. czy mamy dzieci).